Sofinka zo Spiš.Novej Vsi

Náš príbeh sa začal 2.12.2018, keď mi ráno o pol 3 odtiekla plodová voda. Hneď som utekala do pôrodnice, lekári sa snažili urobiť všetko, no nedalo sa urobiť už nič. Nestihli mi podať ani potrebné kortikoidy, ktoré dvojičky potrebovali. Dievčatká sa narodili v 30. týždni s váhou 950g a 1420g. Po pôrode boli obe prevezené na oddelenie nedonosencov. Lekári vraveli, že je všetko v poriadku. Ako prvá bola do domácej starostlivosti prepustená Sofinka s váhou 2290g. Vôbec som netušila, že moja dcérka ide domov s cystami v hlavičke. Lekári stále tvrdili, že je všetko v poriadku. Keď mali dievčatá 5 mesiacov, išli sme na neurológiu a až tam sme sa dozvedeli pravdu, čo sa stalo pri pôrode. Sofinka mala krvácanie do komôr, mala hypoxicko-ischemickú encefalopatiu, ťažkú asfyxiu, pôrodné poranenie dolných končatín a niečo so srdiečkom.

Od narodenia sme chodili rehabilitovať do Levoče, ale tam sme nevideli žiadne výsledky. Bála som sa, aby moja dcérka nemala následky. Lekári ma stále ubezpečovali, že je všetko v poriadku. Po 1,5 roku začala prvá z dvojčiat chodiť, tá menšia, ktorá vážila ani necelé kilo. Sofinka bola stále pozadu, nevedela sedieť, pretáčať sa, plaziť sa, postaviť ani chodiť. Vtedy som si vravela už dosť, niečo nie je v poriadku. A nebolo. Sofinke zistili DMO vo forme kvadruparizii. Vtedy sa mi zrútil svet a bola som nahnevaná na celé lekárstvo. Zatajili mi pri pôrode, že moja dcérka mala vážne zdravotné problémy spôsobené chybou lekárov. Sofinka nosí okuliare, škúli na pravom očku. Má postihnutú pravú stranu, rúčku aj nôžku.

Na liečení v Dunajskej Lužnej ju naučili samú sedieť. V Košiciach na liečení sa naučila plaziť. Ďakujem Bohu za tento veľký zázrak. Nevie ešte sama stáť, nemá rovnováhu, ani sama chodiť, ale vďaka aminokyselinovým preparátom začala aj lepšie rozprávať a robiť výrazné pokroky. Tieto preparáty však stoja mesačne 220€. Na to aby sa zlepšil jej zdravotný stav je potrebné pravidelne absolvovať rehabilitačné pobyty, procedúry, masáže a terapie. Veľmi by sme jej chceli zabezpečiť liečebný pobyt v Piešťanoch, ktorý však stojí 2720€ na 2 týždne. Neschválili nám ZŤP, nemám nárok na opatrovateľské, ani na špeciálnu autosedačku. Chceme však pre Sofinku urobiť všetko čo je v našich silách.

Prosíme vás o finančnú pomoc, aby mohla jedného dňa aj ona chodiť, stáť na vlastných nohách a žiť život ako ostatné deti. Zo srdca vám ďakujeme.

Pomoc pre Sofiu

Banka: Slovenská sporiteľňa, a. s.
Číslo účtu: SK68 0900 0000 0050 1968 7378
Variabilný symbol: 43
Poznámka: Sofia

Zbierka:
- príspevok na lieky a vitamíny, liečebný pobyt, rehabilitácie, masáže a terapie.