Sofinka a Alex zo Sniny

Sofia a AlexDovoľte mi touto cestou predstaviť Vám moje detičky, dvojičky Alexa a Sofiu, ktorí prišli na svet v 31. týždni tehotenstva. Alex vážil 2070 gramov a Sofinka 1900 gramov. Deti boli umiestnené v inkubátore a prvé dni života prežili na umelej pľúcnej ventilácii, neskôr na kyslíkovej podpore. V nemocnici strávili päť a pol týždňa. Mesiac po príchode domov sme začali pravidelne rehabilitovať pomocou Vojtovej metódy. Ich motorický vývoj bol oneskorený a nasledoval nekončiaci kolotoč vyšetrení. Keď mali deti päť mesiacov, po tom všetkom, čo sme spolu podstúpili, môj snúbenec nás opustil a založil si novú rodinu. Jeho záujem a starostlivosť o naše deti je minimálna.

Moji rodičia a rodičia môjho bývalého partnera mi pomáhajú zo všetkých síl, každodennou starostlivosťou aj finančne. Pre svoje deti by som chcela len to najlepšie, no predovšetkým to, čo je v ich prípade nevyhnutné – pomoc na odbornej rehabilitačnej úrovni. Dnes už Alex rozpráva, sám sa aktívne otáča, dokáže sedieť a štvornožkuje. Postaví sa pri opore, ale zatiaľ nechodí – nevyrovnáva kolienka a nedošľapuje na pätu, má skrátené podkolenné šľachy. Po roku mu zistili vrodenú krátkozrakosť s dioptriou -8. Sofinka je na tom horšie, cielene sa nepretáča a s námahou vystiera dlane. Snažím sa ju polohovať a veľmi sa jej páči poloha v sede s mojou pomocou. Je spastická, čo znamená, že má zvýšené napätie svalov v dolných končatinách. Nerozpráva a pri každom vyšetrení u neurológa sa u nej prejavujú známky nezrelosti mozgu. Ich doposiaľ stanovená diagnóza je Detská mozgová obrna – spastická kvadruparéza.

Aj napriek všetkému, čo sa udialo, nestrácam silu a s deťmi intenzívne rehabilitujem. Pravidelné rehabilitácie sú dôležité hlavne v skorom veku, nakoľko mozog dieťaťa je plastický a dokáže si nájsť „náhradné“ cestičky pre správne fungovanie. K tomu je však potrebná neustála stimulácia a špeciálna starostlivosť. Absolvovali sme už niekoľko rehabilitačných pobytov v zariadeniach Tetis v Dunajskej Lužnej, Svetielko v Prešove, AXON v Prahe, Adeli Medical Center v Piešťanoch a v UN v Martine.

Rehabilitačné pobyty v súkromných zariadeniach sú finančne nákladné, no každý malý pokrok je pre nás obrovským úspechom. Aj napriek tomu, že doma s deťmi niekoľkokrát denne cvičím, nedokážem nahradiť tím špecialistov – fyzioterapeutov, ktorí sa im pri rehabilitáciách intenzívne venujú. Preto by som Vás chcela poprosiť o finančnú pomoc pre Sofiu a Alexa a budem nesmierne vďačná, ak tým čo i len trochu prispejete k zlepšeniu ich zdravotného stavu.

Ďakujeme z celého srdca.

Pomoc pre Sofiu a Alexa

Banka: Slovenská sporiteľňa, a. s.
Číslo účtu: SK68 0900 0000 0050 1968 7378
Variabilný symbol: 41
Poznámka: Sofia a Alex

Zbierka:
- príspevok na liečebné pobyty, rehabilitácie a terapie