Emka a Paľko z Ivanky pri Nitre

Emka a Paľko z obce VráblePred 13 rokmi sa narodili moje vytúžené detičky. Narodili sme sa ako trojičky našej mamine, prišli sme na svet priskoro v 29. týždni tehotenstva. Boli sme tri krásne a malinké detičky Nelka, Emka a Paľko. Bohužiaľ naša Nelka nás opustila na 10 deň jej krátkeho života. Je to náš anjelik v nebíčku. Zostali sme bojovať na tomto svete už iba ako dvojičky Emka a Paľko. Naše prognózy pri narodení boli strašné, podľa lekárov sme nemali prežiť ani 2 dni.

Ale zabojovali sme a bojujeme. Máme krásnych 13 rôčkov. Sme anjelmi na zemi a žijeme náš svojský svet s ťažkým postihom až 90% obidvaja. Máme veľa vedľajších diagnóz ale najpodstatnejšie sú DMO a epilepsia u nás obidvoch. Obidvaja máme kvadruparetickú formu, teda postih všetkých končatín.

Napriek tomu krásne papáme a prehĺtame, vieme žuť. Aj to je pre nás zázrak. Mentálne veľmi dobre vnímame a komunikujeme s okolím. Emka rozpráva svoje hatlaninky a Paľko dokáže povedať slová: Ema,Paľko,daj, ham a najkrajšie je mama!!! Náš stav sa maličkými krôčikmi vždy posúva dopredu. Vďaka rehabilitáciám, ktoré absolvuje naša mamina s nami už od inkubátorov. Emka sa pretočí a začala držať hlávku,Paľko krásne začína chodiť za ručičky, dokáže zliezť zo sedačky, trénujme aby vydržal čo najdlhšie v sede.

Naša mamina je s nami sama od našich dvoch rokov, takže sa o nás stará 24h denne a robí pre nás všetko na svete. Žijeme z opatrovateľského príspevku v sume 354,- eur v nájomnom sociálnom byte. Potrebujeme nutne rehabilitovať, špeciálny program therasuit – kostýmová terapia stojí pre dvojičky v Adeli centre v Piešťanoch 8000,- eur. Tam sme sa ešte žiaľ nedostali, pretože z nášho príjmu nie je možné našetriť na takúto liečbu 4x ročne. Preto hľadáme možnosti aj u konkurencii, kde cena pre dvojičky stojí 3500,- eur. Pravidelne súkromne rehabilitujeme v OZ Ja sám v Hlohovci kde 45min. cvičenie pre dvojičky stojí 40,- eur raz týždenne. Absolvujeme kúpeľnú liečbu v Turčianskych Tepliciach s doplatkom 700,- eur za kúpeľný pobyt, pravidelne cvičíme v rehabilitačnej nemocnici TETIS, kde 8 dňový pobyt vychádza na 300,- eur doplatok.Bohužiaľ sme v koncoch, rehabilitačné pobyty musí Emka s Paľkom absolvovať v pravidelných intervaloch aby zvýraznili efekt požadovanej liečby, ideálne 4x ročne.

Veľmi prosíme o pomoc, ak by ste nám vedeli pomôcť s financovaním rehabilitačných pobytov, kúpeľnej liečby, fyzioterapie- súkromnej, operácie Ulzibat v Kladne pre jedno dieťa 3500,- eur., masáží, klimatických pobytov pri mori, hyperbarickej komory, zdravotných pomôcok, liekov a a hygienických potrieb.

Sme na dlhej a úspešnej ceste skvalitniť náš život a zaradiť sa do spoločnosti, bez Vašej pomoci to asi ťažko ďalej zvládneme.

Vopred ďakujeme.

Z.z. Mgr. Marianna Štefanovičova

Pomoc pre Emku a Paľka

Banka: Slovenská sporiteľňa, a. s.
Číslo účtu: SK68 0900 0000 0050 1968 7378
Variabilný symbol: 29
Poznámka: Ema a Paľko Brindzoví

Zbierka:
- príspevok na rehabilitácie, liečebno-rehabilitačný pobyt...