Riško z Oravskej Lesnej

Riško z Oravskej LesnejJedného dňa sme zistili, že do našej 6 člennej rodiny pribudne ešte jeden nový člen. Všetci sme sa veľmi tešili. Pri gynekologických kontrolách bolo bábätko vždy v poriadku, úplne zdravé a tehotenstvo bolo bez problémov. Pri pôrode sa to však všetko skomplikovalo. Keďže doktori neurobili cisársky rez, ako by sa očakávalo, došlo k roztrhnutiu maternice. Lekári zistili, že mám vnútorné krvácanie až na druhý deň. Chýbalo veľmi málo, aby som tu už nebola, a o svojho synčeka by som sa nemohla postarať. Dodnes nechápeme, prečo takto postupovali a neurobili cisársky rez, ale toto ich rozhodnutie nám zmenilo celý život, keďže Riško mal v dôsledku toho nedostatok kyslíka a musel ostať v inkubátore.

Po niekoľkých dňoch sme konečne prišli domov a verili sme, že sa všetko dá do poriadku v kruhu rodiny. Postupom času sa však na Riškovi začali prejavovať prvé príznaky. Náš malinký sa vypínal do oblúku ako pri záchvatoch, začali sme si u neho všímať zášklby. Bol veľmi nervózny a nevedel si sám udržať hlavičku. Nevedeli sme, čo sa deje, a tak začala rada nekonečných vyšetrení a pobytov v nemocnici. Po dlhej dobe mu lekári diagnostikovali epilepsiu, DMO, alergiu na kravské mlieko a reflux.

Teraz má Riško už 9 roky, kedy iné detičky už chodia a rozprávajú. No Riško ešte stále nevie ani sám sedieť a nevie ani štvornožkovať. Kŕmenie je pre nás tiež veľké trápenie a s tým zrejme súvisí aj to, že ešte vôbec nebľaboce. Veľkú nádej však vkladáme do cvičenia, aby sa jeho stav mohol zlepšiť. Keďže sme z Oravy za cvičením musíme ďaleko dochádzať, čo je pre Riška moc vyčerpávajúce. Podarilo sa nám byť už 3x na pobyte v Adeli centre, kde má Riško denne intenzívne cvičenie a starostlivosť odborníkov. (Jedná sa o Babymed – včasná rehabilitácia do 3 rokov.) V Adeli centre sa snažia o odstránenie patologických prejavov a navodiť cvičením správny pohyb, aby sa v budúcnosti dokázal sám postaviť na nôžky, sedieť, používať ručičky a bol sebestačný. A veru sa im to aj darí a pomaly sa posúva vpred. Po pobytoch už drží lepšie hlavičku, udrží v rukách hračku, čo predtým nedokázal, a udržuje očný kontakt.

Riško potrebuje neustále pozornosť a starostlivosť. Celá rodina sa snaží pomáhať a cvičíme aspoň ako vieme a taktiež si vyrábame aj všelijaké pomôcky, no pomoc veľmi potrebujeme. Síce sa snažíme šetriť, kde sa len dá, ale z nášho rozpočtu nemôžeme vyčleniť takú finančnú sumu na tieto pobyty. Riško tiež potrebuje špeciálne mlieko, lieky a veľká časť ide aj na cestovanie za liečbou a doktormi. Ja som momentálne na materskej a finančne nás zabezpečuje iba manžel, ktorý tiež nezarába veľa.

Budeme veľmi vďačný za každú finančnú pomoc, ktorá by umožnila Riškovi ďalšie pobyty a pomohla mu zaradiť sa medzi ostatné deti. Aj keď nám život postavil do cesty takúto skúšku, nechcem sa vzdať a chcem dať svojmu synovi to najlepšie, nedokážeme to sami. Potrebujeme Vašu pomoc, za ktorú Vám vopred zo srdca ďakujeme.

Dáša Katrenčíková – matka

Pomoc pre Riška

Banka: Slovenská sporiteľňa, a. s.
Číslo účtu: SK68 0900 0000 0050 1968 7378
Variabilný symbol: 31
Poznámka: Riško Katrenčík

Zbierka:
- príspevok na rehabilitácie, liečebný pobyt, lieky