Martinko z Prievidze

Martinko sa narodil 25.3.2002 v Bojniciach. Prenášala som ho 2 týždne po termíne. Všetko bolo stále v poriadku, až zrazu nastali komplikácie. Nemohli ho vybrať, tak mi na poslednú chvíľu robili cisársky rez. Martinko bol omotaný okolo krku aj bruška pupočnou šnúrou a mal nedokysličený mozog. Bol a stále je to náš krásny chlapček, ktorý vážil 3860 kg. Od narodenia cvičíme Vojtovu metódu. Stále sme chodili po lekároch, nič sme si však nepripúšťali. Stále sme v napätí čakali ako sa bude vyvíjať. Keď mal 1 rok, lekárka mi priamo povedala: „máte postihnuté dieťa a jeho diagnóza je Detská mozgová obrna – kvadruspastická forma“.

Martinko z Prievidze

Videla som, že syn nerobí, to čo zdravé deti, neplazil sa, nezdvíhal sa, nezaujímali ho hračky. Stále plakal, nespal mi celé dni a noci. Veľakrát si poplačem, prečo práve ja mám postihnutého chlapčeka? Potom si poviem: „čo sa dá robiť, život ide ďalej“. Neustále ma drží nad vodou pocit, ktorý cítim keď mi prejaví svoju lásku. Objíme ma ručičkami, dá mi pusinku a povie mi: „maminka Ivetka“.

Martinko má 22 rokov, sám nesedí, nechodí, povie zopár slov aj mi rozumie čo mu poviem. Rád sa plazí na zemi a hrá sa s autami. Rád si prepína a pozerá televízor, rád počúva hudbu. Každý deň navštevuje u nás v Prievidzi školské zariadenie na 4 hodiny denne. Veľmi sa mu tam páči, sú tam deti s rovnakým postihnutím. Aspoň dvakrát do roka chodíme na rehabilitácie do Banskej Bystrice na Therasuit. Je to špeciálne cvičenie v oblekoch. Podarilo sa nám to absolvovať trikrát. Martinko sa po tomto cvičení začal viac zdvíhať do sedu a troška aj sám sedí samostatnejšie. No za 2 týždňovú rehabilitáciu platíme vyše 600 eur, čo je dosť veľká suma a plus náklady na benzín. Potom chodíme dvakrát do roka do Dunajskej Lužnej, kde platíme ďalších 300 eur. Je to veľmi finančne náročné, avšak záleží nám na tom, aby Martinko napredoval a preto robíme všetko čo je v našich silách. Bez pomoci druhých, to však nezvládame.

Touto cestou by som Vás chcela poprosiť o pomoc pre Martinka na rehabilitácie a liečenie. Ďakujem Vám vopred. Kováčiková

Pomoc pre Martinka

Banka: Slovenská sporiteľňa, a. s.
Číslo účtu: SK68 0900 0000 0050 1968 7378
Variabilný symbol: 10
Poznámka: Martinko

Zbierka:
- príspevok na liečebné pobyty, rehabilitácie, výživové doplnky...