Andrejko z Humenného

Andrejko z HumennéhoAndrejko je 19 ročný chlapček s krásnym úsmevom, avšak s ťažkým osudom. Narodil sa predčasne v 30. týždni a hneď po narodení, musel bojovať o život. Jeho stav skomplikovalo krvácanie do mozgu a ťažké následky. Pravidelné rehabilitácie, cvičenie vojtovej metódy – zdalo sa, že to spoločne zvládneme. Prišli však epileptické záchvaty a jasná diagnóza Detská mozgová obrna. Prežívali sme ťažké chvíle, ale ani na chvíľu sme sa nevzdávali. Absolvovali sme množstvo liečebných pobytov a malých úspechov. Napokon sa nám podarilo Andrejka dostať na nohy, dokonca ako 5 ročný za pomoci urobil pár krôčikov.

Nastali však ďalšie komplikácie. Tentoraz s bedrovým kĺbom, ktorý nedržal a museli sme podstúpiť tri ortopedické operácie. Hoci sa Andrejko dokáže sám postaviť na nohy, ľavé bedro má natrvalo vykĺbené, čo znamená, že nemôže chodiť. Je veľmi aktívny a rád sa presúva po kolienkach po celom dome. Nerozpráva, snažíme sa dorozumievať bez slov, ukáže nám čo potrebuje a kam chce ísť. Veľmi rád trávi čas vonku, na svojej trojkolke a so svojou staršou sestrou Klárkou. Miluje plávanie a preto sa snažíme čo najčastejšie podľa možnosti chodiť do bazéna. Robíme všetko čo je v našich silách. Sme jednoduchá 4 členná rodina, kde pracuje len manžel. Celý náš život sa prispôsobuje Andrejkovým potrebám. Navštevuje 3 krát týždenne špeciálnu školu, kde má úžasné pani učiteľky, ktoré si obľúbil. Len vďaka pomoci dobrých ľudí dokážeme zabezpečiť Andrejkovi potrebnú starostlivosť.

Často nezvládame výdavky domácnosti, chýbajú nám financie na mnohé zvýšené výdavky na zdravotné pomôcky, dopravu, plienky či hygienu. Je pre nás však prvoradé, aby Andrejko cvičil, nechceme zanedbať starostlivosť o jeho chrbticu a všetky svaly. Preto pravidelne doma cvičíme, pár krát sme navštívili aj liečebné pobyty v kúpeľoch Turčianske Teplice a pobyt v Adeli centre Piešťany. Andrejkovi sa tam veľmi páčilo a túži sa tam vrátiť späť. Sú to však súkromné centrá a pre nás finančne nedostupné. Veríme však, že sa nájdu dobrí ľudia, ktorí nám pomôžu a budeme môcť spoločnými silami Andrejkovi zabezpečiť starostlivosť a rehabilitácie, ktoré veľmi potrebuje. Aj napriek ťažkému osudu, ktorý nás stretol, Andrejka aj našu dcéru Klárku nadovšetko milujeme a spoločne s manželom sa snažíme všetko zvládať. Vieme, že Andrejko bude takúto starostlivosť potrebovať celý život, aby sa jeho stav nezhoršoval. Urobíme preto všetko, čo je v našich silách.


Ďakujeme v mene Andrejka a celej našej rodiny za pomoc a povzbudenie.

Ďakujeme

Pomoc pre Andrejka

Banka: Slovenská sporiteľňa, a. s.
Číslo účtu: SK68 0900 0000 0050 1968 7378
Variabilný symbol: 1
Poznámka: Andrejko

Zbierka:
- príspevok na liečebné pobyty, kúpele, náklady na dopravu, hygienické potreby, ortopedická obuv, zdravotné pomôcky...